Headlines
Αναρτήθηκε: Σάββατο 3 Μαΐου 2014
Δημοσιεύτηκε στο Patrasnews.com

Υπέκυψε τελικά στην ανωτερότητα των "πρασίνων" ο Απόλλων Π. - Ηττήθηκε στην Περιβόλα με 95-79 από τον Παναθηναϊκό

συνεχόμενη νίκη του.
Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 95-79 του Απόλλωνα για την 26η αγωνιστική και πλέον την ερχόμενη Τρίτη μπαίνουν στη μάχη των πλέι οφ, έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας μέχρι τους τελικούς.
Ο πρωταγωνιστής
Σε 16,5 λεπτά αγώνα, ο Στεφάν Λάσμε πέτυχε 21 πόντους, μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ κι έκανε ένα μόλις λάθος, συγκεντρώνοντας, παράλληλα, 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.
Πού κρίθηκε το παιχνίδι
Στο εντυπωσιακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο β΄ ημίχρονο, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους "μελανόλευκους". Το 45-46 στο 21΄ έγινε 58-75 στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου.
Καλό το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους
Πολύ καλό ξεκίνημα από τον Απόλλωνα και σταθερό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του α΄ δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 10-4 και 20-13, σ' ένα παιχνίδι που ήταν ιδιαίτερα ανοιχτό, όπως επισημαίνει το sport24.gr. Ο Παναθηναϊκός, με συνεχείς αλλαγές στην πεντάδα του, δεν κατάφερνε να σκοράρει πάντα, ενώ ξεκίνησε το παιχνίδι και με 1/7 τρίποντα, όντας πολύ άστοχος από τα 6,75 μ. Ωστόσο, τον κρατούσε το γεγονός ότι δεν έκανε λάθη κι έπαιζε καλή άμυνα, έστω και κατά διαστήματα. Το 23-15 του 10λέπτου δεν ικανοποιούσε τον Φραγκίσκο Αλβέρτη, που, ωστόσο, γνώριζε πως ήταν θέμα χρόνου να περάσει μπροστά η ομάδα του.
Και "ψαλίδα" 10 πόντων για τους Πατρινούς
Στο ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 10 πόντους διαφορά (25-15) στο 11΄, χάρη στον εκπληκτικό Λένι Ντάνιελ.
Ο Παναθηναϊκός μείωσε με δύο τρίποντα, από τους Μπράμο και Μαυροκεφαλίδη, σε 27-23 και σταδιακά η διαφορά εξανεμίστηκε, χάρη σε συνολικό σερί 7-0, που έδωσε στο 14ο λεπτό την ευκαιρία στους "πράσινους" να προηγηθούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (29-30).
Έκτοτε οι δυο ομάδες άρχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 12 πόντους σε λιγότερο από εφτά λεπτά αγώνα. Το ημίχρονο έγραψε ο Ρος, με 1/2 βολές, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στον Απόλλωνα.
"Τρίποντη" αντεπίθεση
Με σερί 6-0 από τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο στην Πάτρα και, με τους Γκιστ και Λάσμε ν' αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση, οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 55-47 στο 22ο λεπτό, παίρνοντας αέρα οχτώ πόντων. Τα πράγματα άλλαξαν άρδην σ' εκείνο το σημείο του αγώνα, με τα τρίποντα πια να πέφτουν βροχή και τους Κάρι, Ματσιούλις να σκοράρουν κι έτσι οι παίκτες του Παναθηναϊκού, μ' ένα επιμέρους 31-13 στο γ΄ δεκάλεπτο, κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 17 πόντους (58-75).
Το δ΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους "πράσινους" να "τρέχουν" ένα επιμέρους 11-4 και να ξεφεύγουν και με 24 πόντους, σ' ένα χρονικό σημείο που οι Πατρινοί είχαν πετάξει... λευκή πετσέτα, μην μπορώντας πλέον ν' ακολουθήσουν το ρυθμό των παικτών του Φραγκίσκου Αλβέρτη. Ο τελευταίος έκανε ροτέισον, εν όψει των πλέι οφ, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, οι οποίοι και σκόραραν όλοι, πλην του Γιάνκοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-44, 58-75, 79-95.
Οι συνθέσεις:
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Νίκος Βετούλας): Ρος 16 (1), Αργυρόπουλος 10 (1), Καπερώνης, Ντάνιελ 9, Γουίλσον 10 (2), Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς, Μολφέτας 16 (4), Νιφόρας, Μιλουτίνοβιτς 3 (1), Χοτ 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 9 (2), Κάρι 18 (4), Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 21, Μαυροκεφαλίδης 12 (1), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 8 (1), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 3 (1), Ράιτ 8.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος, φτάνοντας στην 25η συνεχόμενη νίκη του.